Krediye mi ihtiyacınız var

Şubeden Kredi Kartı ve İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Kredi kartı sahibi olmak istediğiniz zaman size en uygun olan bankayı seçebilmek için kredi kartı hizmeti alabileceğiniz bankaları detaylı bir şekilde araştırmanız gerekiyor. Uygulanan faiz oranları ve kredi kartı kullanım avantajları bankalar arasında ufak tefek farklılıklar gösterebildiği için ilk olarak kendi bütçenize ve ihtiyaçlarınıza yönelik olan bankayı tespit etmeniz gerekiyor.

Bankaların müşterilerine sundukları kredi kartlarına sahip olabilmek için belirlemiş olduğunuz bankanın üç ayrı yönteminden yararlanarak kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz. Her bankanın kredi kartı başvuruları için sunduğu yöntemler genellikle aynıdır.

İnternet her ne kadar yaygınlaşmış olursa olsun birebir iletişim kurulan ortamlar hala en sağlıklı ve geçerli yol olarak kabul edilir. Size en yakın banka şubesine gittiğiniz zaman şubedeki banka personeli ile yüz yüze iletişim kurarak kredi kartı talebinizi belirtebilirsiniz. Fakat burada yine internete göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bankaların kredi kartı seçenekleri neredeyse sınırsız olduğu için rastgele bir bankanın şubesine gitmek yerine ilk önce kredi kartı çeşitlerini incelemeniz gerekebilir.

Cep Telefonundan SMS ile Kredi Kartı Başvurusu

Şubeye gitmek istemeyen kişiler için iyi bir alternatif olan SMS ile başvuru yöntemi için bankaların ilgili telefon numaralarına kısa mesaj atmanız yeterli olacaktır. T.C. kimlik numaranız ile birlikte SMS üzerinden yaptığınız başvurulardan sonra ön başvurunuz incelenir ve aynı gün sizlere telefon ile dönüş yapılır.

İnternet Üzerinden Kredi Kartı Başvurusu

Günümüzün en popüler kredi kartı başvuru yöntemi internet üzerinden yapılan başvurulardır. İnternet üzerinden online olarak doldurabileceğiniz kredi kartı başvuru formları sayesinde şubeye gitmenize veya SMS yöntemi ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Ancak başvurularınız onaylandığı zaman bankaların sizden istediği belgeler ile birlikte şubeye gitmeniz gerekebilir. En rahat ve en fazla tercih edilen bu yöntem ile yapılan başvurularınız kabul edildiği zaman belirtmiş olduğunuz iletişim adreslerinden size geri dönüş yapılır.

İhtiyaç kredisi

İhtiyaç kredileri diğer kredilere göre daha ziyada düşük faizli ve kısa vadeli kredilerdir. Bu tip krediler için son dönemde bankaların yeni uygulamaları sayesinde şubeye gitmeden dahi telefon ya da internet yoluyla kredi alınabilmektedir. Bu tip krediler bireysel kredi türündedir. Yani kişinin ticari amacı dışında kalan ihtiyaçlarını karşılamak üzere verilen kredidir. Bu tip krediyi kurumlar değil, yalnızca reel kişiler kullanabilir. Ancak, işletme sahipleri ticari gelirlerini göstererek kendi adlarına da kullanabilir.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Gelir durumu ihtiyaç kredisi için en önemli şartlardan biridir. Birçok bankanın aradığı diğer şartlar ise;

Onsekiz yaşını doldurmuş olmak (Bankalar yine de 20 yaş ve üzerine kredi vermektedir.)
Vergi levhasının ya da SSK kaydının olması. (Son 3 aya dair)
Herhangi bir bankadan aldığınız borçtan dolayı takibe düşmemiş olmanız.
Bazı durumlarda kefil (Kefil olarak eşin rızası istenebiliyor.)
Gelirin resmi olarak beyan edilmesi.
Bunların dışında eğer ipotekli ihtiyaç kredisi çekilcekse, eşin rıza durumu istenebilir. İhtiyaç kredileri 36 ay vade ile kullanılabilir. İhtiyaç kredilerinde tüm hane halkının değil, yalnızca krediyi çekecek kişinin geliri hesaplanır. (Hane halkı kefil olabilir.) Yine birçok bankada gelirin en fazla %50’si aylık taksit olacak şekilde kredi çekilebiliyor.

Harcama Türünüze Göre Kredi Kartı Seçmelisiniz

Bankaların kullanmış oldukları, Word, Bonus, Maximum vb. kredi kartı platformları kişilerin harcama türüne göre ek puanlar ve çeşitli avantajlar (indirimli sinema, tiyatro vb.) sağlayacak kredi kartı ürünleri çıkartıyor. Temel olarak her kredi kartı harcamalarda puan kazanımı sağlasa da özel olarak akaryakıt, kozmetik, giyim vb. alışverişlerde ek puan veren ve çeşitli kampanyalar sunan kartlar, neredeyse her kredi kartı platformunda mevcut. Bundan dolayı kredi kartı seçiminizi kendi harcama alışkanlıklarınıza göre yapmanız, uzun vadede size çeşitli kazançlar sağlayacaktır.

Seçtiğiniz Kredi Kartını Karşılaştırmalısınız

Sizin harcamalarınıza ve tercihlerinize uygun olan kredi kartlarını, diğer bankaların kredi kartları ile kıyaslamalısınız. Çünkü her kredi kartının size sunacağı imkânlar ve kampanyalar farklılık gösterecektir. 

Karşılaştırma yapılırken dikkat edilecek bir diğer hususta, yıllık kredi kartı aidatlarıdır. Yasal olarak kredi kartı sunan kurumlar, aidatı olamayan kredi kartı seçeneğini de müşterilerine sunmaları gerekiyor. Ancak, aidatı olmayan kredi kartlarının puan vermesi veya taksit seçeneğinin olup olmaması, yasal olarak tamamen kartı çıkartan kuruma bırakılmış durumdadır. Bundan dolayı karşılaştırma yapılan kartlarda aidat ödemesinin olup olmadığına ve olması durumunda yıllık ne kadar ödeme yapacağınızı inceleyerek karar vermeniz, ilerleyen zamanlarda tatsız sürprizler ile karşılaşmanızı engelleyecektir.  

Kredi Kartı Başvurusu Yapmadan Önce Karşılaştırma Sitelerini İncelemelisiniz

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce, kredi kartlarının karşılaştırma yapıldığı siteleri incelemenizde fayda var. Bunun birinci nedeni, yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm bilgilere karşılaştırma sitesi üzerinden kolayca ulaşabilir, İkinci olarak ise gözden kaçabilecek kredi kartı türlerinden haberdar olarak, kolayca karşılaştırma yapabilirsiniz