• BIST 1.553
  • Altın 407,035
  • Dolar 7,3250
  • Euro 8,8459
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 3 °C

Mardinli Profesör Yeni kitabını fakirlerin babasına adadı

Mardinli Profesör Yeni kitabını fakirlerin babasına adadı
Mardinli Profesör ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi olan Vedat Işıkhan’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Yardım Personelini Güçlendirme” Kitabı yayınlandı.

Uzun yılların emeği olan "Yardım Personelini Güçlendirme "isimli kitabını geçen yıl binlerce doktorun yetişmesine emeği geçen ve Mardin'de yoksulların doktoru olarak tanınan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Murat Dilmener'e adayan Prof.Dr. Işıkhan, "Yardım Personelini Güçlendirme" adlı son kitabım; çağımızda gittikçe artan afet ve felaketlere müdahale eden yardım personelinin yaşadığı psiko-sosyal sorunlarla etkin bir şekilde nasıl mücadele edebileceğini ele almaktadır. İnsani hizmet çalışanlarına katkı getirmesi dilerim"dedi.

Yardım personelinin felaketlere ya da acil durumlara müdahaleden sonra gizli kurbanlar haline gelebildiğine dikkat çeken Işıkhan, "Mağdur ve yardım verenler için psikolojik yardımın çeşitli türleri sağlanabilir ama bunlar sistematik ve iyi organize edilmiş olmak zorundadır. Mesleki yardım, onları desteklemeli ve yaşamlarını kolaylaştırmalıdır. Yardım personeline yönelik sağlıklı müdahalelerde bulunabilmek için afetin genel görünümü, afet literatürü ve genel sonuçları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Kitabın hastanelerde çalışan doktor, hemşire ve sosyal hizmet uzmanı başta olmak üzere tüm personele, insani yardım yöneticilerine, KIZILAY, AFAD, AKUT gibi yardım ve destek kuruluşlarında çalışan personele, Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarına, afet yönetimi konusunda akademik çalışmalar yapan araştırmacılara, afet planlayıcı, uygulayıcıları ve yöneticilerine faydalı olacağına inanıyorum. Covid-19 salgını nedeniyle hayatını hastalarını kurtarma ve yaşatmaya adamış olan ve bu süreçte yaşamını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına, binlerce doktorun yetişmesine emeği geçen ve Mardin'de yoksulların doktoru olarak tanınan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Murat Dilmener'e ve ilk ustam olan Dt. Suphi Dilmener'e ve son ustam olan Dt. Zülfikar Kılıç'a adıyorum. Üç hocamı da rahmetle ve saygıyla anıyorum."diye konuştu.

Kitap hakkında bilgiler veren Prof.Dr.Işıkhan şunları söyledi:

"İş hayatından yansıyan stresler o kadar geniştir ki bu stresleri sağlığı tehdit etmeyecek düzeye indirmek kaliteli bir yaşam sürdürebilmemiz için kaçınılmazdır. Arabamıza, evimize, eşyalarımıza gösterdiğimiz aşırı özeni, niçin daha kaliteli, sağlıklı ve verimli bir yaşam sürdürmek için göstermiyoruz? Günümüzde stres, artık yediden yetmişe herkesi ilgilendiren bir problem haline gelmiştir. Kaynağı ne olursa olsun herkes iş hayatında ya da günlük yaşamında strese maruz kalmaktadır. Maruz kalınan bu stres, örgütleri, kurumları, işletmeleri ve ülkeleri ekonomik açıdan, bireyleri ise fiziksel-duygusal-zihinsel açıdan olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sanayileşme yönünde hızla ilerleyen ve refahı toplumun tüm kesimlerine yayma çabasında olan bizim gibi ülkelerde stres, insan sağlığını, başarısını ve mutluluğunu etkilemekte ne yazık ki onarılamayan ciddi zararlar vermektedir. Stres ve tükenmişlik bireyleri, aileleri, grupları, örgütleri ve genelde tüm toplumu bir hastalık gibi etkilerken bu fenomenlerle mücadele edebilmenin geçerli ve güvenilir yollarını da üretmek zorundayız. Bu kitap okuyucuya, hayatını çevreleyen ve çoğunlukla olumsuz olarak atfedilen stres ve tükenmişliğin anlaşılmasında ve yönetilmesinde önemli bir çerçeve çizerken, aynı zamanda stres ve tükenmişlikle mücadelede, güncel literatür bilgileri ışığında temel ipuçları vermektedir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1023 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Lider Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.