Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi çekmeye karar verdiniz ve sıra geldi kredi başvurusunu gerçekleştirmeye. Peki nereden kredi başvurusunu kolay ve hızlı yapabilirsiniz? Birlikte kredi başvurusu yapabileceğiniz araçları değerlendirelim.

Kredi başvurusu yaparken vadeyi neye göre seçmeliyiz?

Kredi çekme kararı alıp araştırmalara başladıktan sonra karar vermeniz gereken önemli noktalar var. Kredinin miktarı, kredinin vadesi (Kredi başvurusu yaparken vadeyi neye göre seçmeliyiz?), aylık ödeme rakamları, dosya masrafları bunlardan bazıları. Hepsine karar verdiniz ve karşılaştırma siteleri aracılığıyla da kredinizi kendinize en uygun olan bankadan almaya hazırsınız diyelim. Şimdi sıra geldi kredi başvurusu yapmaya. Peki nereden ve nasıl kredi başvurusu yapabilirsiniz?


Kredi Başvurusu Yapma Yöntemleri

İnternetten Kredi Başvurusu

Banka sitesinden kredi başvurusu: Bankaların internet sitelerinden başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken iki şey var. Birincisi banka sitesinin güvenli olup olmadığı. Yani sahte bir sayfaya gelinip gelinmediği. Bundan emin olduktan sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz. Direkt bankadan krediye başvurmanın bir diğer dezavantajlı yanı ise diğer bankaların faiz oranlarını karşılaştırmadan başvuruyu gerçekleştirmek. Eğer bankanın sitesinden başvuru yapmak istiyorsanız, bir kredi karşılaştırma sitesinden diğer bankaların oranlarını kontrol ettikten sonra başvurabilirsiniz. Kredi başvurusu için çekmek istediğiniz rakamı yazıp, vadeyi seçin sonra kredi aylık ve toplam ödemeyi gördükten sonra başvur butonuna tıklayın. Başvurunuz banka tarafından değerlendirilip size dönüş yapılacaktır. Karşılaştırma sitelerinden kredi başvurusu: Karşılaştırma sitelerinin en büyük avantajı, farklı bankaların oranlarını ve diğer detayları görebilmek. Kredi karşılaştırma sitelerinde de yine kredi rakamı ve vadeyi seçtikten sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz. Tek fark bu sitelerde birden çok teklif karşınıza çıkıyor. Bunlardan size uygun olanı seçip tıklarsanız, genelde banka sitesine yönlendirme ve sonrasında başvuru aşamasına geçiliyor.

SMS ile Kredi Başvurusu

Özellikle ihtiyaç kredisi başvurusunu bankaya gitmeden gerçekleştirebilmenin kolay yöntemidir diyebiliriz. Banka tarafından belirtilen telefon numarasına atılan mesajla kredi başvurusunu gerçekleştirip, başvurunun sonucunu dakikalar içinde alabiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; telefon numarasının gerçekten bankaya ait olup olmadığı. Bankalar SMS ile sizden şifre istemez,TCKN dışında kimlik bilgisi de istemez. Şüphelendiğiniz durumlarda başvuruya devam etmeyin.


Mobil Uygulamalar Aracılığıyla Kredi Başvurusu

Bankaların ve güvenilir finans kuruluşlarının gelişen teknolojiyle birlikte yeni alanlar açtığını söylemek mümkün. Mobil uygulamalar da yine kredi başvurusunu kolaylaştıran araçlardan bazıları. Kredi başvurusu için uygulamaları indirip kredi faiz oranlarını, vadesini ve geri ödeme rakamlarını öğrendikten sonra kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Şubelerinden Kredi Başvuru

Hepimizin en alışkın olduğu kredi başvurusu yöntemi bankaya gidilerek yapılan başvurular. Bankada bulunan bireysel bankacılık görevlisinden kredi oranları ve vadeler hakkında bilgi aldıktan sonra, belli belgeleri doldurarak kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

ATM’den Kredi Başvurusu

Bankaların para çekmeniz için şehrin belli bölgelerine yerleştirdiği ATM’lerden de hızlı kredi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Dikkat Etmeniz Gerekenler Kredi başvurusunu hangi araçla yaparsanız yapın banka kampanyalarını, kredi faiz oranlarını ve aylık ödemeler gibi detayları araştırmadan yapmayın. Krediyi geri ödeyeceksiniz, bu gerçeği unutmayın ve aylık ödeme gücünüze uygun bir krediye başvurun.

İhtiyaç kredisi ne için kullanılmalı?

Gerçekten ihtiyacınız olacak şeyler için kredi kullanmak en doğrusudur eğlence için kullanılan krediler geri ödeme durumunuz çok yok ise ileride maddi sıkıntılara yol açabilir onun için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce gelir ve gider durumunuzu iyi hesap etmeniz gerekmektedir


Kredi Kartı Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın!

Bankaların, müşterilerine sunduğu en büyük avantajlardan bir tanesi kredi kartı uygulamasıdır. Bu sayede müşteriler aslında ilgili hesap döneminde limitleri kadar kredi çekmiş olurlar. Tabi ki teknik olarak kredi sayılan kredi kartı uygulamasında, ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde herhangi bir komisyon ücreti ve faiz masrafınız olmayacaktır. Kredi kartı, içeriğinde birçok avantaj ve sürpriz fırsatlar bulunduran bir yapıdır. Avantajları oldukça cazip görünse de, kredi kartı kullanımını kontrol altında tutmazsanız, uzun vadede canınız yanabilir. Zaten kredi kartı kullanımının en önemli dezavantajlarından bir tanesi de bu konudur. Kişiler ödeme güçlerinden daha fazla şekilde kullanacakları kredi kartı yüzünden, uzun vadede finansal planlarındaki dengeden uzaklaşırlar ve bu yüzden de bir borç batağına saplanırlar. Bu yazımızda bu borç batağını önlemeniz için gerekli önlemleri sıralamak istiyoruz. Kartınızı Yanınıza Almayın Harcamaların ana kaynağı AVM’ler ve çarşılar. Bu tür alış veriş merkezlerine giderken kredi kartınızı yanınıza almazsanız harcamalardan uzak durursunuz. Markete gittiğinizde gözünüze batan her şeyi almak isteyebilirsiniz. Özellikle aç iken gittiğiniz marketten gereksiz yere bir çok ürünü nakitiniz olmadığı için kredi kartınızla alabilirsiniz. Yani kartınız yanınızda olmadığı sürece sadece paranızın yeteceği ürünleri alırsınız ve sadece acil ihtiyaçlarınıza yönelirsiniz. Bankaların tuzağı konumundaki kartlar ile yapılan kampanyalar neticesinde de harcamalar artış gösteriyor. Bu kampanyalarda kazanacağız derken aslında daha çok harcamış olabiliyorsunuz.