• BIST 1.471
  • Altın 412,744
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C

Baba cinayetinden dram çıktı

Baba cinayetinden dram çıktı
Bahçelievler'de annesine şiddet uyguladığı ve sürekli tehdit aldığı babası Yusuf Cemal Sezgin'i(44) öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 20 yaşındaki Haydar Mert Kaymaz hakkında 'haksız tahrik altında kasten öldürme' suçundan 18 yıla kadar

İstanbul Bahçelievler'de annesine şiddet uyguladığı ve sürekli tehdit aldığı babası Yusuf Cemal Sezgin'i(44) öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 20 yaşındaki Haydar Mert Kaymaz hakkında 'haksız tahrik altında kasten öldürme' suçundan 18 yıla kadar hapis istendi.

İddianamede gencin, "Babam küfür edince bir el ateş ettim" dediği ifadesine yer verildi. Öldürülen kocası tarafından sürekli şiddete uğrayan Songül Çapan ise, "Kendisi bizi sürekli tehdit edip şiddet uygulardı. Beni dövdüğü sırada Haydar Mert kucağımdayken onun gözüne vurarak sol gözünün kör olmasına neden oldu." dedi.

Olay, geçen yıl 13 Ekim'de Siyavuşpaşa Mahallesi Çamlık Caddesi'ndeki kuaför salonu önünde yaşanmıştı. Cinayetli ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame tamamlandı. İddianamede, Haydar Mert Kaymaz'ın kullandığı silahı Haliç civarında attığı, bu nedenle silahın ele geçirilemediği kaydedildi. İddianamede, silahı Haydar Mert'e babasının olaydan 15 gün önce verdiği, gencin daha sonra silahı sürekli olarak geri isteyen babasına annesine karşı kullanabileceği ihtimali nedeniyle geri vermediği aktarıldı. Üstelik Haydar Mert Kaymaz, ifadesinde, "Ben ve eşim yaklaşık bir haftadır annem Songül Çapan'ın Şişli'de bulunan evinde kalıyorduk. Kalma sebebimiz ise babamın evime gelip sorun çıkarmasını engellemekti." diyordu. Katil zanlısı genç ifadesinde şunları söyledi:

"KÜFÜR EDİNCE BABAMA DOĞRU BİR EL ATEŞ ETTİM"

Annem Songül Çapan'ın evinden bugün saat 10.00 sıralarında yalnız başıma ayrıldım. Pazaraltı Sokakta bulunan evime gittim. Babamın dükkanına ait kasa anahtarı, depo anahtarı, araba yedek anahtarı ve babamın silahını bir çantaya koyarak dükkanının bulunduğu olay yerine doğru yola çıktım. Yakın bir yerden taksiye bindim. Vardığımda ise babam dükkanın önünde oturuyordu. Gitmemdeki amaç kendisine anahtarları ve silahı verip bir daha görüşmemekti. Ancak dükkanın önünde beni gördüğünde herhangi bir konuşma geçmeden küfür etti. O sırada ben taksicinin parasını ödemiş, dışarıda bulunan cüzdanımı çantama koymak için hamle yapmıştım. Babam böyle küfredince silahı aldım ve babama doğru bir el ateş ettim..."

BİYOJOLOJİK BABASI

Yapılan soruşturma kapsamında Yusuf Cemal Sezgin'in, Haydar Mert Kaymaz'ın biyolojik babası olduğu ancak nüfus kaydında baba olarak gözükmediği Kaymaz'ın annesi Songül Çapan'ın üzerinde olduğu belirtildi. İddianamede, Yusuf Cemal Sezgin'in Haydar Mert Kaymaz'ı kendi nüfusuna kayıt ettirmediği gibi doğduğu günden olay tarihine kadar, maddi ve manevi hiçbir şekilde babalık görevini ifa etmediği bu sebeple resmi kayıtlar yanında dosya içerisindeki tüm deliller hep birlikte değerlendirildiğinde Yusuf Cemal Sezgin'i Haydar Mert Kaymaz'ın babası olarak kabul etmenin hukuken ve vicdanen imkanı olmadığı kanaatine varılmıştır" denildi.

"BENİ BIÇAKLA YARALADI KORKUMDAN ŞİKAYET EDEMEDİM"

Tanık Songül Çapan'ın alınan ifadesinde "1998 yılında ölen Yusuf Cemal Sezgin beni kaçırarak babaannesinin evine götürdü. O tarihten sonra birlikte yaşamaya başladık. Sürekli aranması olduğu için resmi nikah yapmadı. Bu birlikteliğimizden Haydar Mert Kaymaz ve Hasan Mete Kaymaz iki oğlumuz oldu. İkinci evliliğimi yaptığım için soyadım Çapan olarak değişti. Kızlık soyadım Kaymaz'dır. Çocuklar benim nüfusuma kayıtlıdır. Yusuf Cemal Sezgin yaklaşık 16 yıl cezaevinde yattı. Cezaevinde yattığı müddetçe beni mektupla sürekli tehdit etmişti. Cezaevinden kaçtıktan sonra Atışalanı'da bulunan annem ve babamla yaşadığım evime geldi. Orada beni bıçakla yaraladı ve korkumdan şikayet edemedim." dedi. Çapan şöyle devam etti:

"BENİ DÖVDÜĞÜ SIRADA OĞLUM KUCAĞIMDAYKEN

"Kendisi bizi sürekli tehdit edip şiddet uygulardı. Beni dövdüğü sırada Haydar Mert kucağımdayken onun gözüne vurarak sol gözünün kör olmasına neden oldu. Hiçbir şekilde çocuklarla ilgilenip, bakmamıştır. Yusuf Cemal Sezgin ayrıca benim dişime çekiçle vurarak yedi tane dişimi kırmıştır. Onu tanıdığım sürece sürekli uyuşturucu kullanırdı. 2016 yılında İsmail Çapan ile evlilik yaptım, 2019 yılında öldü. O yıllarda Yusuf Cemal Sezgin ile iletişimim olmadı. 2019 da İsmail Çapan ölünce oğlum Haydar Mert' yanaşarak benimle iletişime geçmeye çalıştı. Ölmeden 3 ay önce bir dükkan açarak Haydar Mert'i ikna etmeye çalıştı. Amacı ise kendisinin düzeldiğini gösterip Haydar Mert'i de kullanarak benimle yeniden birlikte olmaktı. Biz birlikte olmak teklifini reddedince kaba kuvvet göstermeye ve tehdit etmeye başladı. Bunun üzerine Haydar Mert dükkana gitmemeye başladı. Ölmeden 1 hafta önce Haydar Mert benim evimdeyken telefonla arayarak oğlumu 'eğer dükkana gelmezsen anneni, karını, kız kardeşini ve küçük kızını Silivri'ye kaçırıp götürürüm orada ağaca bağlar tecavüz ederim sonra işkence ederim, videosunu çeker sana atarım' dedi."

"EVİN HER YERİNE KAMERALAR KOYDUK"

"Oğlum tedirgin olduğu için kızını ve eşini benim evime getirdi. Evin her yerine kameralar koyduk. Oğlum da evden neredeyse hiç çıkmadı. Yusuf Cemal Sezgin öldürülmeden bir gece önce oğlumun çok stresli olduğunu gördüm. Sürekli telefonlar geliyordu ancak açmıyordu. Kim arıyor dediğimde ise sürekli geçiştiriyordu."

"ANNENİ BANA GETİRMEZSEN EŞİNE HARFİYEN YAPACAĞIM"

"Son üç dört gündür bu yana oğlumu sürekli arayarak iş yerine gelemezsin, yanıma gelemezsin şeklinde sözler söyleyerek tahrik ediyordu. Son gece oğlumun telefonu hiç susmadı, sabah bana Yusuf Cemal Sezgin'den gelen mesajları okuttu. Mesajlarda 'annene yaşattıklarımı hatırlıyor musun, şayet anneni bana getirmezsen eşine harfiyen yapacağım' yazıyordu. Oğlum ağlıyordu, ona ne yazarsa yazsın evden çıkma dedim. Mesajları okuduğunda saat 05.00 sıralarıydı. Uyumuşum. Saat 10.00 gibi çaldı ve uyandım polisler gelerek Mert'i sordu" dedi.

MAKTUL 2 SAYFA SABIKALI

Soruşturma kapsamında Yusuf Cemal Sezgin'in kanaat oluşturması açısında sabıka kaydına bakılmış ve 2 sayfa sabıkasının olduğu görülmüştür ve cezaevi dışında Songül Çapan'a yönelik olarak pek çok şiddet uyguladığı çoğunun ise eziyet boyutuna vardığına vardığı aktarıldı. Hazırlanan iddianamede, Yusuf Cemal Sezgin'in 13 Ekim tarihi saat 03.37'de telefonundan Haydar Mert Kaymaz'ın telefonuna göndermiş olduğu mesajda "sen yarında dükkanda olma senin o zamanda bak avradını da bak nasıl sinkaf edeceğim sen seyret" şeklinde tehdit ettiği tutanakla tespit edildiğine yer verildi.

Dosya bir bütün olarak toplanan deliller ışığında değerlendirildiğinde Yusuf Cemal Sezgin'in neredeyse tüm yaşamı boyunca suç işlediği suçlarının arasında eski eşi Songül Çapan'a yönelik olarak birlikte yaşadıkları günden itibaren yoğun olarak şiddet eylemleri gerçekleştirdiği ve Haydar Mert Kaymaz'a da şiddet gösterdiği sol gözünde görme kaybı olduğu kaydedildi. 2015 yılında cezaevinden tahliye olduğu bu süreçte Yusuf Cemal Sezgin'in yeniden Songül Çapan ve çocuklara ulaştığı Songül Çapan'ın çocuklarına buradan kaçalım diye teklifte bulunduğu ancak çocukların kabul etmediği, maktulün Çapan ile bir araya gelebilmek için çocukları üzerinde yoğun baskı kurduğu anlatıldı.

İddianamede Yusuf Cemal Sezgin'in doğduğu tarihten itibaren Haydar Mert Kaymaz'a, Songül Çapan'a ve son zamanlarda Kaymaz'ın eşi ve çocuğuna, kız kardeşine yönelik olarak gerçekleştirdiği yoğun süreklilik arz eden haksız ağır tahrik oluşturacak eylemleri neticesinde şüpheli Haydar Mert'in yanında bulundurduğu silahla Sezgin'in yanına konuşmak için gittiği burada maktulün küfür etmesi üzerine kafasına silahla ateş ederek 'kasten adam öldürme' eylemini gerçekleştirdiği belirtildi.

Hazırlanan iddianamede şüpheli Haydar Mert Kaymaz'ın 'haksız tahrik altında kasten öldürme' suçundan on iki yıldan sekiz yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 91 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Lider Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.