• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C

Yeni evlenen kadın işçi tazminat alıp işten kendi isteği ile çıkabilir mi?

Yeni evlenen kadın işçi tazminat alıp işten kendi isteği ile çıkabilir mi?
Bir iş yerinde çalışırken evlenen ve işten ayrılan kadın kıdem tazminatı alabilir mi? Evlilik kıdem tazminatı gerekçesi sayılır mı?

Evlenen ve bu nedenle iş akdini fesheden kadın çalışanların kanunla sabitlenmiş tazminat hakkı bulunmaktadır. Evlenme akdinde kıdem tazminatı ödemesi yalnızca kadınlara verilen bir haktır. 

“1475 sayılı iş kanununun 14.maddesi gereğince bir iş yerinde çalışırken evlenen kadınlar, o iş yerinde bir yıldan fazla sürede çalışıyorlarsa ve nikah tarihinden bir yıl içinde evlilik sebebiyle işlerini bırakırlarsa iş yerinden kıdem tazminatı alma hakkına hak kazanırlar.”

Hizmet akdinin feshi sonrası kadına kıdem tazminatı hakkı doğar. Bu feshin işveren tarafından onaylanması gerekmemektedir.

İşçinin işverenle iyi ayrılmaması ya da çıkabilecek anlaşmazlıklar göz önüne alınırsa iş akdinin feshi işverene noterle de bildirilebilir.

Evlenen kadın işçiye kıdem tazminatı ödenebilmesi için;

1.Evlilik bağının Medeni kanun hükümlerine uygun olarak kurulmuş olması. (Resmi nikâh şarttır, dini nikâh geçersizdir.)

2. Çalışma süresinin bir yıldan fazla olması,

3.Hizmet akdinin evlenme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde sona ermesi,

4.İş sözleşmesinin kadın işçinin kendi arzusu ile sona ermesi gerekmektedir.

Evlilik sonrası 1 yıla dikkat!

-Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde iş sözleşmesini feshetmesi ve kıdem tazminatını işverenden talep etmesi gerekir.

-Ayrıca kadın işçinin bu haktan yararlanabilmesi için iş sözleşmesinin devam ediyor olması şarttır.

-Evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde hizmet akdinin feshedilmemesi ve işverenden kıdem tazminatının talep edilmemesi durumunda işçi bu hakkı yitirmektedir.

Kıdem tazminatını alan kadın işçi başka bir iş yerinde çalışabilir!

Kadın işçinin işyerinden ayrıldıktan ve kıdem tazminatını aldıktan sonra başka bir iş yerinde çalışma hakkı vardır. Tekrar çalışmaya başlaması çalışma hak ve özgürlükleri kapsamında sayılmıştır.

“Kanuna Karşı Hile!” hükmü neden verilir?

Kadın işçinin boşandığı eşi ile yeniden evlenmesi halinde, kıdem tazminatının ödenemeyeceğine dair İş Kanununda herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak, boşandığı eşiyle çok kısa bir süre sonra tekrar evlenmesinin ardından iş akdini fesheden ve kıdem tazminatını talep kadının bu yoldaki talebi "Kanuna karşı hile" olarak değerlendirilir.

Evlilik nedeniyle işten ayrılan kişi işsizlik ödeneğine hak kazanılabilir mi?

İşsizlik sigortasına ilişkin düzenlemeler, “4447” Sayılı yasa ile yapılmaktadır. Söz konusu yasa kapsamında; iş sözleşmesini kendi isteğiyle fesih eden işçinin (istifa), işsizlik ödeneğinden yararlanması mümkün olamamaktadır. Feshin, evlilik veya taşınma gerekçesi ile yapılmış olması, işsizlik sigortası hakları bakımından geçerli olan uygulamayı değiştirmemektedir.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 340 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Erdoğan üçlü yapıyı açıkladı! İşte yeni model24 Haziran 2018 Pazar 09:58
  • Müdahale geldi! Piyasaya ucuz patates sürülecek24 Haziran 2018 Pazar 09:38
  • Devler anlaştı! Üretim artacak24 Haziran 2018 Pazar 09:28
  • Yeni Havalimanı için akın ettiler!24 Haziran 2018 Pazar 09:23
  • GSS prim borcu olanlar için yeni düzenleme24 Haziran 2018 Pazar 09:03
  • Yeni emekliye 1.600 lira24 Haziran 2018 Pazar 07:38
  • Tarlada 20 kuruş, markette 5 lira24 Haziran 2018 Pazar 06:48
  • Emekliye 325 TL zam farkı24 Haziran 2018 Pazar 06:48
  • Seçim nedeniyle sahiller boşaldı23 Haziran 2018 Cumartesi 16:18
  • Doğan Haber Ajansının (DHA) adı değişti23 Haziran 2018 Cumartesi 13:33
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Lider Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.